Додик не прифаќа британска војска во Босна

t

Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик изјави дека најавата на британската амбасада во БиХ дека нивната земја може да го зголеми своето воено присуство во БиХ е неприфатлива и сигурно нема да ја добие поддршката од Претседателството на БиХ.

„Верувам дека постоечкиот контингент војници во мисијата Алтеа е сосема доволен и дека БиХ нема предизвици за кои би биле потребни дополнителни сили“, нагласи Додик во изјавата за Срна.

Додик изјави дека ниту еден од легитимните претставници на мировната мисија во БиХ не зборувал за потребата од проширување на мисијата, ниту за загрозување на стабилноста во БиХ и дека не гледа причина зошто Британците би требало да дојдат.

„Затоа е легитимно, но и логично да се сомневаме во намерите на Британците кои излегоа со оваа иницијатива, особено во изборната година“, посочи Додик.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Француски поручник од фронтот: Ќе го…

Вишиот поручник на француската армија Франсоа Модам…

Ердоган: Ќе ја направам турската војска број…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вети дека…

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

Додик: Германија го спречи кандидатскиот статус на…

Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад…

Светските лидери се соочуваат со кризи на…

Каква разлика прави една година. Огромните предизвици,…