Објавено на:

Додик: Република Српска никогаш нема да поддржи санкции за Русија

t

Додик: Никогаш нема да бидеме за санкции против Русија, нема да гласам за продолжување на мандатот на ЕУФОР.

Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик изјави дека Република Српска нема да биде на страната на никакви санкции против Русија и дека нема, како што вели, да даде согласност на ниво на БиХ.

„Во тој поглед нашиот став е јасен. Во светот владее некоја хистерија поврзана со Русија. Мислам дека најдобро е БиХ да остане неутрална за да не застане на страната на ниту едната страна. И да останеме над какви било оценки или осуди во однос на конфликтот во Украина“, рече Додик на прес-конференција во Бања Лука.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Ова е хеликоптерот што Србија ни…

Припадниците на хеликоптерската единица и Министерството за…

Венс: Ако победи Трамп ќе преговара со…

Доколку Доналд Трамп победи на изборите, ќе…

Кремљ ги засили мерките за безбедност на…

Безбедноста на претседателот на Русија, Владимир Путин,…

Захарова: Украина подготвувала атентат на Путин

Обидот за убиство на рускиот претседател Владимир…

(Видео) Авион се урна во Подмосковље –…

Авионот „Сухој Суперџет“ се урна во Подмосковље…