Објавено на:

Додик: Република Српска никогаш нема да поддржи санкции за Русија

t

Додик: Никогаш нема да бидеме за санкции против Русија, нема да гласам за продолжување на мандатот на ЕУФОР.

Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик изјави дека Република Српска нема да биде на страната на никакви санкции против Русија и дека нема, како што вели, да даде согласност на ниво на БиХ.

„Во тој поглед нашиот став е јасен. Во светот владее некоја хистерија поврзана со Русија. Мислам дека најдобро е БиХ да остане неутрална за да не застане на страната на ниту едната страна. И да останеме над какви било оценки или осуди во однос на конфликтот во Украина“, рече Додик на прес-конференција во Бања Лука.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Медведев го смрзна светот: Ова води до…

Испораките на странско оружје за Украина водат…