„Доколку дојде до поголема криза на Косово и Метохија, српската армија е подготвена“

t

Во случај на голема криза на Косово и Метохија, Армијата на Србија е подготвена да и пружи помош на мисијата КФОР со цел да се обезбеди безбедна и безбедна средина и слободно движење на граѓаните.

Ова го изјави началникот на Генералштабот на вооружените сили, Милан Мојсиловиќ.

Тој за празничното издание на „Новости“ оцени дека безбедносната состојба во Србија и во регионот е стабилна и дека најголемите закани за безбедноста на државата се последица на „едностраното прогласување независност на т.н. Косово“.

„Одредена закана за безбедноста е илегалниот прилив на мигранти со кој се соочува целиот регион. Загрижува фактот што голем број луѓе од овие области се уште се ангажирани на Блискиот Исток, како и дека бројот на оние кои се враќаат од боиштето се зголемува по поразот на исламските држави“, изјави началникот на Генералштабот на вооружените сили.

Наведувајќи дека воениот буџет за следната година изнесува 136 милијарди динари, од кои 60 милијарди ќе бидат потрошени за набавка на ново оружје и воена опрема, Мојсиловиќ рече дека испораката на „современи системи за противвоздушна одбрана со среден дострел, противтенковски системи , беспилотни летала, оклопни возила со голема мобилност и телекомуникациска опрема“ се очекува во 2022 година. “.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ: Ситуацијата во Косово ќе се заострува!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изрази…

Во Косово е уапсен еден од најголемите…

Уапсен е Гезим Чела, еден од најголемите…

(Фото)УЖАС: Таткото на малиот монструм Кецмановиќ ја…

И сестрата на Коста Кецмановиќ заедно со…

Истражување: Србите имаат 50% словенска генетика, останатото…

Денешните Срби имаат околу 50-60 отсто словенско…

Хил: На маса не е признавање на…

Американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил во…