(Документи) Еве на што е согласен Западот: Ексклузивно – објавен одговорот на САД и НАТО на руските барања

t

Шпанскиот весник „Паис“ го објави целиот текст на тајниот одговор на САД и НАТО на руските предлози за безбедносни гаранции.

Ова се два документи на англиски јазик: одговорот на Алијансата на четири страници и одговорот на Вашингтон на пет страници. Текстовите содржат одредби кои во една или друга форма веќе се изнесени на официјално ниво или се појавија во западните медиуми, повикувајќи се на извори.

Од документите произлегува дека САД се подготвени да разговараат со Русија за меѓусебните обврски за ограничување на распоредувањето на офанзивните ракетни системи и сили во Украина.

Се наведува и дека САД се подготвени да ја разгледаат можноста за потпишување документ со Русија за безбедносни прашања од заеднички интерес.

Соединетите држави и НАТО дополнително изјавија дека ќе се воздржат од распоредување нуклеарно оружје во Источна Европа.

Исто така, се наведува дека понатамошната руска концентрација на воени сили или агресија врз Украина ќе доведат до слични чекори на САД и нивните сојузници за „зајакнување на нивните одбранбени позиции“.

Се забележува и дека во моментов САД и НАТО, реагирајќи на дејствијата на Русија, дејствуваат со „ограничена“ моќ и „пропорционално“.

„Продолживме да се воздржуваме од понатамошно трајно распоредување на значителни борбени сили, како и од распоредување нуклеарно оружје во источноевропските земји“, се додава во американската реакција.

Според документот, САД се „подготвени да разговараат за оние прашања за кои не се согласуваат“ со Русија.

САД и НАТО и предложија на Русија дијалог за контрола на вооружувањето и мерки за спречување инциденти во замена за деескалација во Украина и повлекување на руските војници и мировници од Крим, Придњестровје, Јужна Осетија и Абхазија.
„Русија ги повлекува сите војници од Украина (НАТО значи Крим, кој го смета за украинска територија), Молдавија (Придњестровје), Грузија (Јужна Осетија и Абхазија), каде што нејзините војници се без согласност на лидерите на овие земји, стои во документот.

Алијансата исто така ја повикува Русија итно да ја деескалира ситуацијата во Украина. Наместо тоа, НАТО и САД предлагаат да се започне „значаен дијалог“ за контрола на вооружувањето, вклучително и проектили, спречување воени инциденти и следење на воените вежби.

Соединетите Американски Држави се подготвени да разговараат со Русија за механизам кој ќе овозможи потврда за нераспоредување на крстосувачки ракети „Томахавк“ во Романија и Полска.

Соединетите држави се подготвени да се консултираат и, каде што е потребно, со согласност на сојузниците, да разговараат за механизмот за транспарентност за да се потврди отсуството на крстосувачки ракети Томахавк во објектите за противракетна одбрана во Романија и Полска, под услов Русија да предложи слични мерки за транспарентност за „две ракетни бази во Русија по избор на САД“, се вели во документот.

САД се подготвени да започнат дијалог со Русија за контрола на вооружувањето во областа на ракетите со среден и краток дострел, се додава во објавениот текст.

Соединетите Држави, исто така, предлагаат веднаш да се разгледа договор за замена на СТАРТ 3.

Во одговорот на НАТО се наведува дека Алијансата не сака конфронтации со Русија, но дека нема да има компромис кога станува збор за принципиелни прашања.

„НАТО не сака конфронтации, но не можеме и нема да правиме компромиси кога станува збор за принципите на кои се заснова нашата Алијанса и безбедноста во Европа и Северна Америка“, се вели во документот објавен од Паис.

Според шпанскиот дневен весник, САД се подготвени да разговараат со Русија за прашањето на безбедносната неделивост и нејзиното толкување.

Исто така, Вашингтон е подготвен да соработува со Русија во рамките на Советот Русија-НАТО, но сепак останува цврсто да ја поддржува политиката на „отворени врати“ на Алијансата.

САД изразија подготвеност да разгледаат дополнителни мерки со цел да се спречат инциденти со Русија на море и во воздух, како и да се разгледа можноста за потпишување документ со Мксок за безбедносни прашања од заеднички интерес.

„Ние (САД) сме подготвени да разгледаме договор или договор со Русија за билатерални прашања, вклучувајќи пишани и потпишани инструменти, со цел да ги отстраниме нашите безбедносни грижи“, пишува весникот.

САД се подготвени да разговараат за мерките за градење доверба со Русија за време на воените вежби во Европа.

„САД се подготвени да разгледаат мерки за зајакнување на довербата во копнените воени вежби во Европа“, се вели во документот.

Безбедноста во Европа бара повторно воспоставување на контактите Русија-НАТО.

Едно од барањата на НАТО е Русија да се воздржи од тестирање на антисателитско оружје, а Алијансата предлага повторно да почне да ги исполнува обврските од Договорот за конвенционални сили во Европа.

Во исто време, Путин вчера рече дека одговорите на Русија и НАТО ја игнорираат основната загриженост на Русија.

На 17 декември 2021 година, Министерството за надворешни работи на Русија објави нацрт-договори со САД за безбедносни гаранции, како и договори за мерки за обезбедување на безбедноста на Русија и земјите-членки на Северноатлантската алијанса. Документ меѓу другото, вклучува одредби за нераспоредување на ракети со среден и краток дострел, напуштање на понатамошното проширување на НАТО на сметка на поранешните советски републики и намалување на воените вежби.

На 10 јануари во Женева се одржаа консултации за овие прашања, на 12 јануари во Брисел се одржа состанок на Советот Русија-НАТО, а на 13 јануари во Виена се одржа состанок на Постојаниот совет на ОБСЕ.

САД и НАТО во средата и дадоа на Русија одговори на предлозите за безбедносни гаранции. Американската страна побара да не се објавуваат одредбите од одговорот даден на Русија, а Москва се согласи со ова барање. Сепак, како што истакна рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, содржината на американските предлози наскоро ќе и стане позната на пошироката јавност, бидејќи за нив разговарале со сите сојузници на Вашингтон во НАТО и Киев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Азербејџан продолжува со операцијата во Нагорно-Карабах, Алиев…

Министерството за одбрана на Азербејџан соопшти дека…

РУСИЈА НИ ГИ КИДНАПИРА ДЕЦАТА И ГИ…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето обраќање…

„ВАГНЕР“ СЕ ВРАЌА ВО УКРАИНА ПОД НАДЗОР…

Платеничката војска „Вагнер“ на Телеграм сугерираше дека…

Вучиќ: Не сметаат за виновни за проблемот…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека…

Доаѓа голем празник: Еве што да направат…

Рождество на Пресвета Богородица (Мала Богородица) е…