Објавено на:

Доњецк очекува офанзива од Украина: Се подготвува евакуација на населението

t

Раководството на самопрогласената Народна Република Доњецк очекува воена агресија од украинските сили, изјави во петокот денес Денис Пушилин. Тој побара од цивилите да се евакуираат во Русија за да не бидат во вкрстен оган.


Украинските трупи се засилени со снабдување со оружје од западните нации и „сега се предпозиционирани за борба и подготвени да го заземат Донбас со сила“, тврди Пушилин во изјавата, мислејќи на неговиот регион и отцепениот ентитет Луганска Народна Република, од нивниот колектив. име.

Украинските бунтовници очекуваат претседателот Володимир Зеленски да нареди офанзива „во најблиска иднина“. Нивните воени сили се подготвени да се борат, но цивилите во областите под контрола на бунтовниците се изложени на ризик да бидат фатени во вкрстен оган, предупреди шефот на Народната Република Доњецк.

„Затоа почнувајќи од денес, 18 февруари, организирана е масовна евакуација на луѓето во Руската Федерација“, рече тој, додавајќи дека приоритет ќе им се даде на ранливите групи како жени, деца и стари лица.

Пушилин рече дека руските власти во соседниот Ростовски регион очекуваат прилив на евакуирани и ќе им го обезбедат она што им е потребно. На граничните премини ќе има услови за да се забрза процесот, додаде тој. Тој ги повика луѓето „да го послушаат предупредувањето и да донесат правилна одлука“, велејќи дека преместувањето ќе биде привремено и ќе спаси животи.

Изјавата беше објавена откако набљудувачите на ОБСЕ беа распоредени во источна Украина за да ја надгледуваат ситуацијата долж линијата што ги дели деловите од земјата контролирани од владата и териториите што ги држат бунтовничките сили, објавија пораст на непријателствата оваа недела.

Шефот на Луганската Народна Република (ЛНР), Леонид Пашечник, исто така, ги повика луѓето да се евакуираат од регионот.

Западните земји со месеци тврдат дека Русија подготвува воена инвазија на Украина. Американските власти изјавија дека Москва подготвува операција „лажно знаме“ за да го оправда нападот.

Москва ги отфрли обвинувањата. Единствениот начин на кој може да избијат непријателствата, рекоа руските официјални лица, е ако Украина уште еднаш се обиде да употреби воена сила за да ги преземе нејзините отцепени региони. Москва го обвинува Киев дека не се придржува до последователниот патоказ за реинтеграција на регионите Доњецк и Луганск – договорите од Минск – кои Украина и лидерите на двете самопрогласени републики ги потпишаа во 2014 и 2015 година, по избувнувањето на значителни непријателства. во регионот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Падна Лиман – упориштето на украинските…

Упориштето на Доњецк падна во рацете на…

Уништени хеликоптери и воен транспортер, убиени повеќе…

92-ри ден од руската специјална операција во…

Мила му е Украина ама помил му…

Најбогатиот човек во Украина, Ринат Ахметов вели дека планира…

Русите бесни: Украинската црква бара Вартоломеј да…

Украинците бараат од Вселенскиот патријарх да го…

Москва чека Киев да ја сфати реалната…

Москва чека Киев да ги прифати барањата…