Драстичен пад на цените на нафтата на светските берзи утрово!

t

За првпат после три месеци, цените на нафтата Брент утрово паднаа под 100 долари за барел поради загриженоста за глобалната рецесија што ја намалува побарувачката.

Конкретно, цената на барел северноморски брент за испорака во септември падна за 7,10% до 99,49 американски долари. Тоа е првпат нафтата да падна под границата од 100 долари за околу три месеци.

Паралелно со пад од 7,92% се затвори цената на барел американската нафта West Texas Intermediate (WTI) за испорака во август, на 95,84 долари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Расте цената на нафтата, се намалува цената…

Природниот гас во Европа утрово падна за…

Русија веќе нема да истражува нафта кај…

Руската компанија „Новатек“ планира да се повлече…

Падна цената на нафтата на светските берзи:…

Цените на нафтата од утрово паѓаат. На…

Нов пад на цените на нафтата на…

Цените на нафтата паднаа денеска на меѓународните…

Цената на нафтата падна под 100 долари…

Цените на нафтата благо пораснаа во средата…