Дрска провокација на САД: Започнува вoeна вежба на границата со Украина

t

САД и Велика Британија неодамна распоредија дополнителни 1.700, односно 350 војници во Полска. Пентагон подоцна најави испраќање на уште 3.000 војници во Полска.

Американските војници кои неодамна пристигнаа во Полска почнаа со вежби во близина на границата со Украина, изјави полскиот министер за одбрана Мариуш Блашчак.


– Во текот на викендот војниците на 18-та механизирана дивизија на полската армија почнаа заеднички вежби во југоисточниот дел на земјата со американски војници од 82-та воздушно-десантна дивизија – напиша Блашчак на Твитер.

САД и Велика Британија неодамна распоредија дополнителни 1.700, односно 350 војници во Полска. Пентагон подоцна најави испраќање на уште 3.000 војници во Полска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најава за нова војна: Руски сенатор вели…

Руски сенатор: Темата за денацификација на Европа…

“Шел” ги затвара сите бензински пумпи во…

"Шел" го напушта рускиот пазар! Британската нафтена…

Украинска пратеничка: Со купување на руска нафта…

Годинашниот Светски економски форум (СЕФ) ќе се…

(Видео) Гајнудин: Цел исламски свет очекува претседателот…

Целиот исламски свет очекува претседателот Владимир Путин…

You Tube ги отстранува каналите поврзани со…

„YouTube“ отстрани повеќе од 70.000 видеа и…