Д-р Мехмедовиќ: Вакцинацијата кај нас требаше да биде спринт, а испадна маратон, доцниме со сериозна кампања за вакцинација

t

Новиот портпарол на Комисијата за заразни болести, д-р Злате Мехмедовиќ, вели дека проценките на здравствените власти биле дека ќе вакцинираат над 70% од населението, со што би се дошло до колективен имунитет.

Ова требаше да биде спринт, а не маратон. Ние се уште се убедуваме, а требаше да биде брза реакција. Сметам дека година дена доцниме со сериозна кампања за вакцинација – вели д-р Мехмедовиќ, во гостувањето на емисијата „Клик плус“.


Според Мехмедовиќ, во моментов постои сериозен интерес од Министерството за здравство за една таква кампања, а тоа го покажува и средбата на министерот Сали со верските лидери.

Од нас како Комисија се уште не е побарано за поефективна кампања за вакцинација. Со таква кампања низ светот беа потистнати теориите на заговор и шпекулациите за квалитетот на вакцините – вели д-р Мехмедовиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Интерес за вакцинација против Ковид-19 нема ама…

Доцнат детските вакцини против Ковид кои требаше…

Наскоро пристигнуваат нови вакцини против Ковид-19

Најдоцна до септември треба да бидат одобрени…

Фајзер сака и децата од 5 до…

Фармацевтската компанија Фајзер денеска соопшти дека сака…

Грција препорачува четврта доза вакцина против Ковид-19…

За граѓаните над 60-годишна возраст во Грција,…

Директорот на Фајзер: Интензивно работиме вакцината против…

Извршниот директор на „Фајзер“, Алберто Бурла, во…