Д-р Чадиkовски: Сите дечиња xocпитализирани поради koвид имале еден заеднички cимптом

t

Познатиот детски кардиохирург Владимир Чадиковски сподели важна информација поврзана со симптомите при заболување на дечињата од ковид-19 вирусот.

Во консултација со д-р Рсовац, шеф на одделот за педијатриска интензивна нега при Клиничкиот центар во Белград, сите деца од 5-18 год. со ковид-19 што биле заболени и хоспитализирани, за 6 месеци повеќе од 120 деца, започнувале со болки во абдомен. Добро инфо да се знае!!, споделува Чадиковски.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Скрининг во училиштата: Ќе се тестираат децата…

Министерот за здравство Беким Сали рече дека…

17.182 случаи на новид во Македонија, министерот…

Дополнителни рестриктивни мерки засега нема, а доколку…

Чибишев: Бришеме од изолaција кoвид пациенти, децата…

Во серија неколку погрешни и неразбирливи одлуки…

Ќе дојдеме до колективен имунитeт, но тој…

Вирусниот имунолог Лука Чичин-Шаин на телевизијата Н1…

Кардиолошката болница во Охрид демантира: Лекуваме и…

Специјализираната болница за кардиологија Охрид ја демантира…