Објавено на:

Еве зошто беше во Русија, Путин дозволил плаќање на гасот во евра? – Австрискиот канцелар добил гаранција од рускиот претседател

t

Рускиот претседател Владимир Путин му рекол на австрискиот канцелар Карл Нехамер при средбата оваа недела дека снабдувањето со гас на Австрија од Русија е сигурно и дека државата и натаму може да плаќа во евра, пренесува агенцијата АПА.

„Путин рече дека снабдувањето со гас е обезбедено, дека Русија ќе ја испорача количината утврдена со договорот и дека исплатата може да остане во евра“, рече Нехамер во интервјуто за националната новинска агенција АПА.


Нехамер во понеделникот се сретна со Путин во близина на Москва и досега не зборуваше јавно за безбедноста на снабдувањето со гас на Австрија.

Австрија добива 80 отсто од природниот гас од Русија и се противи на тоа Европската Унија веднаш да воведе ембарго на испораката на рускиот гас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Падна Лиман – упориштето на украинските…

Упориштето на Доњецк падна во рацете на…

Здравствени придобивки од пивото: 10 причини зошто…

Конечно и љубителите на пивото може да…

Осомничените за “Делчевски ниви” се во полициска…

Седумината осомничени за случајот ,,Делчевски ниви” се…

„Глаголицата и кирилицата низ призмата на богатото…

Во седмицата кога уште еднаш се одбележува…

Никогаш полесно – Еве како да излечите…

Многу луѓе во светот страдаат од габа…