Европскиот парламент остана без претседател: Почина Давид Сасоли

t

Претседателот на Европскиот парламент Давид Сасоли почина рано изутрината во болница во италијанската општина Авиано, изјави портпаролот Роберто Куило.

Вчера Парламентот на ЕУ потврди дека 65-годишниот италијански политичар од левиот центар бил во болница во Италија од 26 декември. Во соопштението се вели дека „хоспитализацијата била неопходна поради сериозна компликација поради дисфункција на имунолошкиот систем“.

Сасоли беше член на парламентот на ЕУ од 2009 година. Во 2019 година, тој беше избран за претседател на парламентот со седиште во Стразбур, откако беше предложен за кандидат од групата Прогресивна алијанса на социјалистите и демократите.

Неговиот мандат требаше да заврши овој месец и не се очекуваше да бара втор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Речиси 8.000 мигранти илегално влегле во Словенија…

Предлогот за формирање нови центри за азил…

(Видео) Израел го демолираше парламентот во Газа…

Израелските војници во средата ја уништија зградата…

Се откажа обраќањето на Зеленски во романскиот…

Обраќањето на Зеленски во романскиот парламент кое…

Претседателот на парламентот на Канада си даде…

Претседателот на парламентот на Канда си поднесе…

(Видео) Летаа шлаканици, искршени наочари и искината…

Навреди, закани, скршени наочари и еден пратеник…