Европско вето за парите за Бугарија поради Македонија

t

Според извори на Бугарското национално радио (БНР), финансирањето што Бугарија очекува да го добие според Планот за закрепнување и отпорност ќе биде поврзано со позицијата на земјата во случајот со Македонија. Слични пораки веќе се пренесени и на средбата на претставникот на француската влада со пратеничките групи на владејачката коалиција.

Во моментов во тек се подготовките за посетата на премиерот Кирил Петков каде пред крајот на француското европско претседателство ќе се сретне со Емануел Макрон. И покрај првичната идеја на средбата со францускиот претседател да присуствува и Румен Радев, шефот на бугарската држава, денеска изјави дека нема услови за негова посета на Париз бидејќи не е постигнат напредок за отворените прашања меѓу Софија и Скопје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Урнебесно – Само во Бугарија: Жена паркираше…

Постара жена го „слетала“ автомобилот на друг…

Грците и Бугарите живеат најскромно од цела…

По десет години „финансиско чистилиште“, Грците конечно…

Месото во ЕУ за една година поскапело…

Во февруари годинава, цената на месото во…

Портпаролот на ЕУ: Војната во Украина ќе…

Европската унија има јасен и дефиниран став…

Нели нема корупција во ЕУ? 22 лица…

Во акција на полициите на Италија, Австрија,…