(Видео) Една минимална плата е 600 килограми краставици – македонските иселеници од Австралија се враќаат за подобар живот

t

Втората епизода од втората сезона на Тешки муабети на Инфомакс со Милош Милошевски и Јанко Илковски започна со мала шега во однос на покачувањето на минималната плата и господинот кој заедно со Премиерот Ковачевски имаше изјава дека се враќа од Германија поради покачувањето на минималната плата.

На почетокот Милош и Јанко направија мал скеч, имитираа македонски гастрабајтери кои се вратиле од Австралија заради инималната плата, односно таму земале само 4000 долари, а сега овде се вратија за “повисока” плата.


18000 денари се 600 килограми кратсавици – искоментира Милош.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Синдикатите попладнево на штрајк во Скопје, бараат…

Првомајскиот протест на ССМ започна попладнево во…

Синдикатот на полицијата бара вредноста на еден…

Моментално платата на полицискиот службеник изнесува околу…

Петков ќе донира една негова плата во…

Бугарскиот премиер Кирил Петков во објава на Фејсбук напиша…

Одлична вест за вработените од МВР: Исплатена…

Денеска, (29.03.2022) на 5.897 вработени во МВР,…

Груби се пожали: Земам најниска плата како…

Мојата плата како вицепремиер е 70.000 денари,…