Објавено на:

Економски шок во Германија: Инфлацијата на највисоко ниво во последните 30 години

t

Стапката на инфлација во Германија скокна на највисоко ниво во последните 30 години и се очекува да порасне за 7,3% во март во споредба со истиот период минатата година, покажуваат прелиминарните податоци објавени од германската федерална канцеларија за статистика (Destatis) во средата. Потрошувачките цени исто така ќе бидат за 2,5% повисоки во однос на февруари, покажуваат податоците.

„Цените на природниот гас и производите од минерална нафта повторно значително се зголемија и имаат значително влијание врз високата стапка на инфлација“, објаснува Дестатис, додавајќи дека стапката на инфлација била исто така висока во Западна Германија во 1981 година, речиси една деценија пред неа. беше повторно обединета со Источна Германија во 1990 година за да ја формира сегашната држава.

Заводот за статистика, исто така, ги наведува тесните грла на снабдувањето поради прекини во синџирите на снабдување предизвикани од пандемијата на коронавирус како фактор што придонесува за значителните зголемувања на цените. Конечните бројки за инфлацијата за март ќе бидат објавени на 12 април.

Неизвесноста околу снабдувањето со енергија и зголемените трошоци, исто така, доведоа до тоа Германија – најголемата европска економија – да ја намали прогнозата за раст за 2022 година од предвидените 4,6% на 1,8%. „Веќе имавме лошо време благодарение на бранот омикрон и сега работите се уште помрачни“, ја цитира DW изјавата на Моника Шницер од германскиот Совет на економски експерти. Доколку се запре протокот на руска енергија, економското закрепнување по Ковид би било во опасност, додаде таа.
Претходно оваа недела, Германија го активираше својот план за вонредна состојба со гас, прогласувајќи „рано предупредување“ за потенцијално нарушување или прекин на снабдувањето со енергија од Русија. Чекорот беше преземен пред крајниот рок во четврток што Русија го постави за „непријателските земји“, во кои спаѓаат Германија и остатокот од ЕУ, да почнат да плаќаат за гас во рубли наместо во долари и евра.

Кремљ во средата соопшти дека транзицијата кон новиот режим на плаќање нема да биде нагло и дека на увозниците на руски гас ќе им биде дозволено време да ги менуваат валутите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И Пендаровски се сретна со германската МНР:…

Претседателот Стево Пендаровски ја прими Аналена Бербок,…

(Вознемирувачко видео) Врснички со часови мачеле 13-годишно…

Група девојчиња се осомничени дека со часови…

МНР обоено во боите на германското знаме…

По повод на утрешната посета на сојузната…

Инфлацијата во еврозоната се намалува, ама сепак…

И покрај фактот дека инфлацијата во еврозоната…

Германската влада до честитики за Косово и…

Портпаролот на германската влада Штефен Хебстрајт посочи…