Објавено на:

Експлозијата на автомобилот била обид за атентат на главниот бугарски обвинител

t

„Денеска околу 11:30 часот одекна исклучително силна експлозија. Имаше намера да убие главниот обвинител. Ова го изјави шефот на истрагата Борислав Сарафов, кој е на 100 метри од местото каде што се случи несреќата со колоната на главниот обвинител на Бугарија, Иван Гешев на патот меѓу Самоков и селото Ковачевци.

Целна фрагментирана бомба од далечина била активирана под автомобилот во кој патувал Иван Гешев, велат за „24 часа“ извори од специјалните служби. Тоа е обид за атентат, а не несреќа, изјави еден извор.

Самиот Гешев бил во главниот автомобил, но не е повреден, стана јасно од зборовите на главниот секретар на МВР, Петар Тодоров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото+видео) Мицкоски на средба со бугарски мафијаш:…

QUO VADIS Мицкоски? (Или „Каде одиш Мицкоски“…

Каква трагедија: Најголемиот „борец“ за права на…

Само како трагедија може да се оквалфикува…

(Видео) Јакимовски: ЕУ да најде начин како…

Претпоследно прашање пред влез во ЕУ ќе…

УЖАС: 12-годишно момче застрела 2-годишно дете во…

Со куршум од воздушна пушка во Враца,…

Македонија и Бугарија имаат најмали цени на…

Сезоната на пролетните одмори е пред нас…