Објавено на:

ЕК подготвува мерки за транзиција на индустријата за оружје во режим на воена економија

t

На 5 март, Европската комисија ќе предложи серија мерки со кои ЕУ ќе ја префрли својата индустрија за оружје на „економски режим за време на војна“, со цел да обезбеди подобар одговор на руските напади врз Украина.


Европскиот комесар за индустрија Тиери Бретон ќе претстави предлози за поттикнување на земјите од ЕУ заеднички да купуваат повеќе оружје од европските компании за да им помогнат на тие компании да го зголемат производствениот капацитет, пренесува Ројтерс.
„Мораме да ја промениме парадигмата и да преминеме на режим на воена економија. Тоа значи дека европската одбранбена индустрија мора да преземе повеќе ризици, со наша поддршка“, рече Бретон.


Тој посочи дека Европа ќе мора уште повеќе да ја зајакне својата одбрана во случај Доналд Трамп, кој претходно критикуваше одредени членки на НАТО, биде избран за претседател на САД.
„Во сегашниот геополитички контекст, Европа мора да преземе поголема одговорност за сопствената безбедност, без оглед на исходот од изборите на нашите сојузници на секои четири години“, рече Бретон.
Предлозите на Бретон вклучуваат создавање механизам за помош на земјите кои не се членки на ЕУ да купат оружје од европските производители.
Предлозите ќе ги анализираат и членките на НАТО, кои претходно ги поздравија напорите на ЕУ да им помогне на одбранбените капацитети на ЕУ, но и предупредија дека потезите на ЕУ не смеат да бидат во спротивност со работата на Алијансата.


ЕК ја претставува воено-индустриската стратегија на ЕУ во која Украина ќе биде интегрирана
Европската комисија ќе ја претстави одбранбената стратегија на Европската унија и обемната европска инвестициска програма во одбраната (ЕДИП), во која Брисел има намера да ја направи Украина членка со цел да ја поедностави испораката на оружје во Киев, пишува бриселскиот портал Еурактив.
„Украина треба да стане полноправна членка на шемата за поддршка на европската одбранбена индустрија, што исто така ќе овозможи да се искористи искуството на оваа земја и да се приближи Киев до членството во ЕУ“, пишува порталот во нацрт-предлогот на Европската комисија.
Една од главните цели на програмата ЕДИП треба да биде „промоција на обновување, реконструкција и модернизација на украинската одбранбена и индустриска база и нејзина прогресивна интеграција во европскиот воено-индустриски систем, што ќе придонесе за взаемна стабилност, безбедност, мир. и просперитет“, забележува Европската комисија.


Во првата фаза од програмата, Брисел има намера да го покани Киев да учествува во проекти за производство на големи количини гранати и беспилотни летала за Украина. На европскиот воено-индустриски комплекс ќе му биде препорачано да формира заеднички потфати со Украина за „да се максимизира ефективната употреба на борбеното искуство“ акумулирано од украинската војска за време на 10-годишните борбени операции во Донбас.


Проектот ја нагласува важноста од милитаризирање на индустријата на ЕУ и значително зголемување на нејзината продуктивност за „поддршка на долгорочните воени напори“. „Еурактив“ не го прецизира финансискиот опфат на целата програма за милитаризација на европската индустрија, но нагласува дека во почетната фаза Европската комисија има намера да мобилизира 1,5 милијарди евра за овие потреби. Претходно оваа бројка ја наведоа извори во Европската комисија, кои посочија дека овие пари нема да служат како инвестиција, туку како „гаранција за привлекување најмалку 10 пати повеќе приватни инвестиции“ за принуден развој на производството на оружје во Европа.
Ова е веќе трет датум кога треба да биде претставена одбранбената и воено-индустриската стратегија на Европската унија. Европската комисија најпрвин имаше намера да го претстави на почетокот на февруари, а потоа истиот „Еурактив“ најави дека оваа програма ќе биде објавена на 26 февруари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се намалува кредитирањето во долари во светот,…

Статистичкиот извештај на Банката за меѓународни порамнувања…

(Видео) Мециновиќ: Ние сме за протекционистичка економија,…

Левица е за протекционистичка економија, вели во…

Од полноќ поевтинуваат горивата

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и…

Јавниот долг на крајот на првиот квартал…

Министерството за финансии денеска ги објави податоците…

Португалска компанија пронајде 10 милијарди барели нафта…

Португалската нафтена компанија Галп Енергија во неделата…