Објавено на:

Ел Паис: Шпанија „дискретно протера“ двајца вработени во американската амбасада

t

Одлуката уследи по наводите дека персоналот подмитувал разузнавачи од земјата домаќин, објави весникот.

Најмалку двајца вработени во американската амбасада во Мадрид се тивко протерани од Шпанија поради сомневање дека регрутирале вработени во Националниот разузнавачки центар на земјата (ЦНИ) за да добијат високо доверливи информации, објави во четвртокот Ел Паис, цитирајќи владини извори.

Според весникот, двајца шпански разузнавачи биле уапсени пред два месеци, откако внатрешната инспекција открила дека добиле пристап до доверливи информации кои не биле потребни за нивната работа и кои немале право да ги знаат. Истрагата покажа дека најмалку еден од нив бил поткупен од американски агенти. Инцидентот не е објавен во јавноста бидејќи судот нареди случајот да се чува во тајност.

Се верува дека американските агенти почнале да ги регрутираат шпанските офицери пред повеќе од една година, објави Ел Еспанол.

Шпанската министерка за одбрана Маргарита Роблес ја повикала американската амбасадорка во Мадрид Јулиса Рејносо и побарала објаснување. Дипломатката рече дека не знаела што се случило, се извинила и ветила дека ќе соработува со истрагата колку што е можно повеќе, пишува Ел Паис.

Министерствата за одбрана и за надворешни работи се согласија за дискретно протерување на најмалку двајца американски персонал вклучени во регрутирање и поткуп на агенти на ЦНИ, исто како што Вашингтон побрза да ги повлече, се вели во написот.

„Регрутирањето на тајни агенти на државата домаќин за да ја предадат сопствената земја се смета за отворено непријателско дејствие“, пишува весникот, истакнувајќи дека приликите кога Шпанија одбива да сподели информации од интерес за Вашингтон „се бројат меѓу еден и ниту еден“ и Нејасно е зошто САД мораа да платат кога „добиваат сè што бараат“.

Ова не е прв пат САД да бидат осомничени за шпионирање на своите сојузници. Во 2013 година, меѓународен скандал избувна откако поранешниот разузнавач на САД, Едвард Сноуден, обелодени информации за прислушувањето од страна на Вашингтон на поранешната германска канцеларка Ангела Меркел.

Пред две години, Ројтерс објави дека покрај прислушувањето на телефонот на Меркел, американската Агенција за национална безбедност (НСА) наводно шпионирала високи функционери во Шведска, Норвешка, Франција и Германија користејќи дански информативни кабли.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Кривични за двајца полицајци: Барале поткуп,…

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и…

Победникот на вечерашното европско првенство ќе добие…

Шпанската фудбалска репрезентација вечерва има можност да…

Спортско попладне: Финале на Вимблдон, па финале…

Денеска со почеток во 15 часот се…

Врховниот судија Наќе Георгиев негира вина: Не…

Врховниот судија Наќе Георгиев кој е осомничен…

Шпанскиот репрезентативец Jамал ​ стана најмладиот стрелец…

Ламин Јамал, фудбалскиот препрезентативец на Шпанија, стана…