Објавено на:

Енергетска криза во Европа: Испораката на Руски гас од Германија во Полска намален за 5 пати

t

Испораките на гас од Германија до Полска преку гасоводот Јамал-Европа се намалени повеќе од пет пати, покажуваат податоците на германскиот оператор за гас Гаскад.

Операторот на гас прецизира дека транзитот на гас вчера бил во опсег од 885-955 илјади кубни метри на час, со почетокот на новиот ден на гас индикаторот се намалил повеќе од пет пати.


Обратна испорака (што значи дека првобитниот потрошувач, откако доби гас, сега испорачува гас во спротивна насока) преку најзападната точка на гасоводот во Германија – Малнов, до Полска изнесуваа речиси 155 илјади кубни метри наутро.

Да потсетиме, испораките преку овој гасовод отидоа во обратен режим на 21 декември. Испораките од Германија во Полска продолжуваат со оглед на фактот дека Гаспром не резервирал капацитети на гасоводот повеќе од две недели. Како што изјавија во руската компанија, причина за тоа е недоволната побарувачка.

Гасоводот Јамал-Европа, заедно со Северен тек 2 и системот за транспорт на гас на Украина, е една од главните рути за испорака на руски гас до европските земји. Транснационалниот гасовод Јамал-Европа минува низ териториите на четири земји – Русија, Белорусија, Полска и Германија. Проектниот капацитет на гасоводот е 33 милијарди кубни метри гас годишно.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин рaспали: Нема да дозволиме да бидеме…

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека САД…

Зеленски oбвинува: Бајден шири паникa и лaжни…

Разговорот меѓу американскиот претседател Џозеф Бајден и…

Десната рака на Вашингтон подготви стратегија за…

Премиерот на Обединетото Кралство, Борис Џонсон, во…

(Видео) Руските прoтиввоздушни рaкeтни системи Панцир пренесени…

Русија префрли на Белорусија противвоздушни ракетни системи…

Германија протeра руски дипломат поради шпионажa

Германската влада протерала службеник од рускиот конзулат…