Објавено на:

„Епл“ стана првата компанија чија вредност надмина 3 трилиони долари

t

Американскиот технолошки гигант „Епл“ стана „првата компанија чија вредност на берзата надмина 3 трилиони долари“, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Вредноста на акциите на „Епл“, чии акции се зголемија повеќе од 3 пати од 2020 година, кога започна епидемијата на Ковид-19, од понеделник порасна за околу 3 отсто.

На првиот трговски ден од оваа година, цената на акциите на компанијата се искачија на 182,88 долари.

Пазарната капитализација на компанијата достигна 3 трилиони долари во текот на денот.

Со тоа, „Епл“ стана „првата компанија чија пазарна вредност надмина 3 трилиони долари“.

Следуваат „Мајкрософт“ со пазарна капитализација од 2,5 трилиони долари и „Алфабет“, со пазарна вредност од 1,9 трилиони долари.

Пазарната вредност на „Епл“ за првпат достигна 1 трилион долари на 2 август 2018 година, додека вредноста од 2 трилиони долари ја достигна на 19 август 2020 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Њујорк тајмс“: Израел знаел за плановите на…

Израел имал укажувања за планиран масивен напад…

Зеленски побара заеми од Запад за самостојно…

Киев изгуби над 16.000 парчиња тешко оружје…

Шојгу зборуваше за украинската контраофанзива: Изгубија повеќе…

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу тврди…

Каменот од блиску доаѓа – Зеќири: Јас…

Ексгенералниот секретар на Владата, Мухамед Зеќири кажа…

Русија ја презема контролата над големиот аеродром…

Претседателскиот декрет ги префрли акциите на Аеродромот…