Објавено на:

ЕП ќе ја тужи ЕК поради тоа што и дозволи на Унгарија да има пристап до европските фондови

t

Европскиот парламент ќе ја тужи Европската комисија поради нејзината ланска одлука да и дозволи на Унгарија пристап до милијарди евра кои и беа замрзнати во европските фондови, пишува Фајненшл тајмс. Претседателката на парламентот најавила дека ќе поднесе тужба пред 25 март.

Лидерите на партиите во Европскиот парламент се договориле да ја тужат ЕК пред Европскиот суд на правдата.

Потегот на ЕП може, според весникот, да ја искомплицира кандидатурата на Урсула фон дер Лајен за втор мандат на претседател на Комисијата оваа година.

Пред една година, извршната власт на Европската унија блокираше значителни суми пари наменети за Унгарија, загрижена дека демократското назадување на националистичката влада на премиерот Виктор Орбан може да го загрози европскиот буџет.

На 13 декември, ЕК деблокираше третина од околу 30 милијарди евра средства бидејќи Орбан изгледаше подготвен да им пркоси на своите партнери во ЕУ и да стави вето на отворањето на преговорите за членство со Украина и финансирањето на нејзината економија разурната од војна.

По потегот на Фон дер Лајен, Орбан ја поддржа одлуката на ЕУ да испрати помош од 50 милијарди евра за Киев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Орбан: Од фразата „мисија на НАТО во…

Од фразата „мисија на НАТО во Украина“…

Орбан: Фицо е „меѓу животот и смртта“

Словачкиот премиер Роберт Фицо е меѓу животот…

Орбан: Јас сум единствен кој се бори…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека тој…

„Фајненшл тајмс“: Кина најде неочекуван сојузник во…

По посетата на кинескиот претседател Си Џинпинг…

Орбан и Си потпишаа бројни договори- од…

Унгарија е најголемиот пријател на Кина во…