Објавено на:

Естонија бара НАТО да ги засили патролите на Балтичкото Море и над и под вода

t

Естонскиот министер за одбрана, Хано Певкур го повика НАТО да ги зголеми патролите на Балтичкото Море, не само над туку и под водата, по неодамнешните експлозии што ги оштетија руските гасоводи Северен тек 1 и 2.

Во интервју за германскиот весник „Ди Цајт“ во средата, Певкур ја обвини Русија дека ги крева во воздух сопствените гасоводи со цел да ја заплаши ЕУ и да го сврти нејзиното внимание од тековниот воен конфликт во Украина.

„Единствената држава што има интерес од оваа саботажа е Русија“, изјави министерот, додавајќи дека сепак нема докази за поткрепа на обвинението.

Запрашан за тоа колку балтичките држави биле ранливи на подводни напади како што е очигледната саботажа на гасоводите Северен тек, Певкур истакна дека НАТО веќе спроведува „воздушна полиција“ над Балтичкото Море и сега треба да размислува за „подполициско“ или подводен надзор.

Министерот објасни дека воениот блок предводен од САД има широки способности за воздушно и копно набљудување, но не знае што се случува под површината на океанот. Тој изрази надеж дека Финска и Шведска, кои секоја од нив го чекаат членството во НАТО, ќе можат да обезбедат такви системи за откривање.

Данските власти на 26 септември објавија истекување на гасоводот Северен тек 1 и 2, откако операторот доживеа губење на притисокот во системот. Данските и шведските власти подоцна соопштија дека се откриени серија подморски експлозии во близина на островот Борнхолм во Балтичкото Море.

Додека истрагата за причините за несреќата е во тек, нашироко се смета дека е резултат на саботажа. Некои западни и украински официјални лица ја обвинија Русија за уништување на сопствените гасоводи, додека Москва го впери прстот кон САД како потенцијален виновник.

Набргу по инцидентите, поранешниот полски министер за надворешни работи Радек Сикорски објави, а потоа избриша твит во кој имплицираше дека САД стојат зад експлозиите на гасоводите што ја поврзуваат Русија со ЕУ преку Германија.

Гасоводите „Северен тек“ се во центарот на енергетскиот ќор-сокак меѓу Москва и Брисел во време на украинскиот конфликт во Украина. Според рускиот гасен гигант Газпром, цевките се сериозно оштетени, но може да се обноват со „време и соодветни средства“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Евакуирани 1.300 жители на Ниш, се уништува…

Началникот на Одделението за вонредни состојби на…

Лавров: Русија не сака да ги напаѓа…

„Русија не сака да ги напаѓа земјите…

Столтенберг: НАТО работи на испраќање повеќе ПВО…

НАТО работи на можноста за испраќање повеќе…

Командантот на НАТО за Европа: Треба да…

Врховниот командант на НАТО за Европа, генерал…

(Видео) Пендаровски за Ковачки: Колку вреди зборот…

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски вечерва во…