Естонија им го одзема оружјето на Русите и Белорусите во државата – претставувале безбедносна закана

t

Граѓаните на Русија или Белорусија кои живеат во Естонија и поседуваат огнено оружје ќе добијат рок доброволно да го предадат или полицијата ќе ги конфискува поради безбедносна закана, изјави естонската премиерка Каја Калас. Сите детали од законот во оваа насока се разработени, а кабинетот треба само да го достави до законодавното тело, додаде таа.

Има околу 629 лица кои би биле засегнати со конфискацијата, наведе таа.

„Во секој случај, овој предлог-закон ќе го испратиме во парламентот за време на мандатот на актуелната влада. Веќе е договорено, а рокот е одреден. „Дефинитивно ќе им дадеме време на луѓето доброволно да го предадат оружјето, а по истекот на овој рок, на ред ќе дојде полицијата“, рече таа.

Запрашана дали очекува сопствениците на оружје доброволно да се усогласат, Калас рече дека и е „тешко да суди“.

Се надевам дека со оглед на сегашните околности, луѓето ќе разберат дека граѓаните на Русија и Белорусија со оружје во рацете се закана за безбедноста на Естонија.

Поранешната советска република беше поддржувач на Киев во актуелниот конфликт околу Украина. Владата во Талин минатиот месец гласаше за запирање на издавањето шенген визи – документи потребни за влез во Европската унија, чиј член е Естонија – за руските граѓани. Калас исто така го оправда ова како „закана за безбедноста“.

Помеѓу тоа и забраната за финансиски трансакции со Русија, на многу руски граѓани кои поседуваат имот во Естонија може да им биде конфискуван државата.

Калас поднесе оставка како премиер во јули кога нејзината коалиција се распадна поради предлогот образованието во земјата со 1,3 милиони жители целосно да се префрли на естонско. Оттогаш таа состави друг коалициски кабинет и продолжува со планот да се осигура дека „сите во Естонија мора да го зборуваат државниот јазик, особено оние што донесуваат одлуки“.

Таа изјава се однесуваше на Нарва, град на руската граница каде граѓаните и локалните власти претежно зборуваат руски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…

ГОЛЕМА АКЦИЈА НА ЕВРОПОЛ: Над 500 лица…

Европол уапси 566 лица и заплени над…

(Видео) Моди леташе со борбени авиони произведени…

Премиерот го постави домашното производство на оружје…

Зеленски се жали: Откако почна конфликтот Израел-Хамас…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека испораките…

Косовското министерство за одбрана не открива дали…

Директорот на турската компанија „Бајкар“ од која…