ЕУ да даде приоритет на интеграцијата на Западен Балкан, апелира Мелони

t

Италијанската премиерка Џорџа Мелони изјави денеска дека Европската унија треба да ѝ даде приоритет на интеграцијата на Западен Балкан и дека не може да дозволи овој регион да остане долго време надвор од ЕУ.

Во Трст, на североистокот на земјата, во организација на италијанското Министерство за надворешни работи, се одржа конференцијата „Италија – Западен Балкан“ со цел да се доближи италијанската политика и деловниот свет до тој регион.

„Како соседна земја, Италија е свесна за виталното значење на овој регион за иднината на цела Европа. Од искуство знаеме дека сè што се случува надвор од Јадранот влијае на нас во моментов“, рече Мелони во видео пораката објавена на конференцијата.

Наведувајќи дека сегашната динамика во светот, како што е руско-украинската војна, ја прави оваа конференција неопходна, Мелони рече: „Европа има голема одговорност кон Балканот. Неопходно е да се потврди чувството на припадност кон овој регион, нашиот свет и нашите вредности. Тоа беше мојата порака на Самитот на ЕУ – Западен Балкан што се одржа на 6 декември во Тирана“, објави Анадолија.

Таа подвлече дека не можат да се задоволат само со економски мерки за регионот, а Мелони рече и: „Итно е ЕУ да постави нова визија за овој регион и да го вклучи проширувањето кон Западен Балкан меѓу своите приоритети. Не можеме да дозволиме овој стратешки дел од нашиот континент да остане надвор од заедничкиот европски дом многу подолго“.

Мелони истакна дека регионот е важен и за сопствената национална безбедност.

„Безбедноста и растот на сите народи во Западен Балкан се фундаментални за националните интереси на Италија“, изјави Мелони.

„Целта на оваа влада е да ја приближи Италија до Балканот. Оваа конференција е организацијата која повторно ќе го разгори интересот на Италија за регионот. Нашите компании се веќе во регионот и играат водечка улога, но мора да го обновиме тоа присуство и да инвестираме во стратешки сектори“.

Италијанските медиуми пишуваат дека денешната конференција го покажува значењето што на регионот му го дава десничарската коалициска влада на премиерката Мелони, која ја презеде власта во октомври 2022 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинскиот парламент го одобри клучниот закон за…

Пратеникот Јарослав Железниак на Телеграм објави дека…

Орбан: ЕУ не треба да почне преговори…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Брисел…

Орбан: Ќе стоиме со Србија ако ЕУ…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека…

Орбан посеа паника во Европа?

Една недела пред состанокот на Европскиот совет…

Лајчак: ЕУ е подготвена за проширување

Специјалниот претставник на Европската унија за дијалогот…