ЕУ подготвува најтешки и досега невидени санкции за Русија

t

Европската унија објави дека ги планира најстрогите санкции што некогаш ги применила против Русија. Одлуката беше донесена за време на вонредниот самит во четвртокот поради руската воена операција во Украина.

Шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел, ги нарече настаните „меѓу најтемните часови на Европа од Втората светска војна“ и вети дека ЕУ ќе одговори на најсилниот можен начин и „да се согласи за најстрогиот пакет санкции што некогаш сме ги примениле“.


Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен ја осуди „невидена воена агресија“ на Москва и рече дека земјите од ЕУ ќе разговараат и ќе усвојат нови рестриктивни мерки против Русија и ќе ја поддржат Украина.


„Го осудуваме овој варварски напад и циничните аргументи употребени за да го оправдаат“, рече таа, додавајќи дека ЕУ „ќе претстави пакет масивни, насочени санкции“ подоцна во четврток.

„Санкциите ќе бидат насочени кон стратешките сектори на руската економија. Ќе ги замрзнеме руските средства во ЕУ и ќе го запреме пристапот на руските банки до нашиот финансиски пазар. Ова е дизајнирано да нанесе голема штета на способноста на Кремљ да финансира војна“, продолжи претседателот на Европската комисија, опишувајќи ги претстојните мерки.

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ја започнал операцијата за принудување на демилитаризација и „денацификација“ на Украина. Тој ги обвини САД дека ја вооружуваат земјата против Русија и го игнорираат присуството на радикални националисти во редовите на украинските војници. Одлуката доаѓа неколку дена откако Русија ја призна независноста на Народните републики Доњецк (ДПР) и Луганск (ЛПР) во Донбас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најчитаниот британски весник: Русија планирала да ги…

Руските воени научници истражувале користење на мајмунски…

Кремљ: Нема бесплатен гас за никој, или…

Русија нема да испорачува бесплатен природен гас…

Путин: Зголемен е бројот на сајбер напади…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…

Министерство за одбрана на Русија: Уништивме 12…

Соборени 10 украински беспилотни летала и пресретнати…

Лавров: Русија ќе продолжи да го поддржува…

Русија ќе продолжи да го поддржува Мали…