ЕУ со Левица против поткупот на медиумите од диктаторот Ковачевски

t

Политичката партија Левица вели дека ЕУ е со Левица против поткупот не медиумите.

– Покрај низата извештаи на ЕК, кои години наназад неповолно го оценуваат и напредокот во областа на медиумите, сега од Европската Унија, во рамки на билатералните средби, доаѓа потврда за опасноста од обидот за поткуп на медиумите, а со тоа и за нужноста и целисходноста на амандманската блокада на Левица.

Левица ја препознава злонамерноста, а поради тоа и недостатоците на авторитарниот режим на СДС и одговара на секој обид за злоупотреба на државниот апарат молскавично, а на секој недостаток проактивно, државнички како единствената опција на прогресот и за народот.

Во борбата против авторитарниот режим кој се обиде да го стави во погон мрачното орудие на претходниот режим – поткупот на медиуми, преку предложените измени на Законот за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги, Левица со амандманска блокада не дозволи околностите да се уназадувачки и обид за сузбивање на слободното и непосредно мислење, информирање и дејствување.

Антиевропското дејствување и хистерично лицемерие на партијата во изумирањето СДС, во полза на краткорочна моќ и државно предавство, остава лузни по внатрешните прашања на државата и меѓународната рамноправност, кои долгорочно може само Левица да ги ревитализира. – велат од Левица.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Претседателката Санду го потпиша указот за почеток…

Претседателката на Молдавија, Маја Санду соопшти дека…

Шаленберг: ЕУ е нецелосна без Западен Балкан

Европската унија нема да биде целосна додека…

Бугарија, Словачка и Латвија со најмала куповна…

Во 2023 година, реалната индивидуална потрошувачка (AIC)…

(Видео) Коалициониот партнер на ВМРО-ДПМНЕ ја нарекува…

Коалициониот партнер на мандатарот Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ…

Борел предложил да се укинат санкциите за…

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика…