ЕУ ќе ги отвори преговорите со Босна и Херцеговина кога ќе се знаат критериумите

t

Европската унија е подготвена да ги отвори пристапните преговори со Босна и Херцеговина кога ќе се постигне потребниот степен на усогласеност со критериумите за членство, според нацрт-договорот за кој утре ќе разговараат дипломатските претставници на 27-те земји-членки на ЕУ.

Неименуваните официјални лица велат дека овој прв нацрт, кој е подготвен за дискусија, е подложен на промени.

-Европскиот совет ќе ги отвори и пристапните преговори со Украина и Молдавија, се наведува во нацрт-договорот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Битиќи: Со Планот за раст на ЕУ…

„Политичката понуда веќе е јасна, само коалицијата…

ЕУ не успева да ги оданочува супербогатите:…

Владите на Европската Унија годишно губат 286,5…

ЕУ дели бесплатни карти за патување низ…

Европската комисија повторно им подарува билети за…

Ренесанса во Полска: Прераснува во извозна сила,…

300.000 илјади Полјаци се вратиле дома само…

Маричиќ: Ја имаме најголемата шанса за влез…

Вечерва од Кисела Вода, Меѓународниот секретар на…