Објавено на:

Животот помил од војната: Москва и Киев се подготвени да соработуваат по прашањето за нуклеарна безбедност – Можно е директно вклучување на САД во преговорите?

t

САД не ја исклучуваат можноста за директно вклучување во преговорите меѓу Москва и Киев.


САД се фокусирани на зајакнување на позицијата на Украина во преговорите со Русија, но не ја исклучуваат можноста за директно вклучување во дипломатското решение на кризата, изјави портпаролката на Белата куќа Џен Псаки.„Би рекол дека вниманието е насочено првенствено кон продолжување на поддршката на Украинците, украинските лидери. Ова го правиме обезбедувајќи најголема воена и хуманитарна помош во светот. „Нашата задача е да ги зајакнеме, да ги поддржиме додека учествуваат во преговорите“, рече Псаки, додавајќи дека американскиот претседател Џо Бајден „никогаш не ја затворил вратата на дипломатијата“.


Според неа, американската администрација е во постојан контакт со украинските власти и лидерите на европските земји, од кои добивале информации за контакти поврзани со решавање на кризата.


Претходно во четвртокот, Бајден го покани турскиот претседател Таип Ердоган, кој беше домаќин на средбата меѓу рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и неговиот украински колега Дмитриј Кулеба во Анталија.


Москва и Киев се подготвени да соработуваат по прашањето за нуклеарната безбедност во Украина.
Москва и Киев се подготвени да соработуваат со Меѓународната агенција за атомска енергија за прашањето за нуклеарната безбедност во Украина, изјави генералниот директор на агенцијата Рафаел Гроси.


Тој во четвртокот во Анталија, Турција, имаше средби со министрите за надворешни работи на Русија и Украина, како и со делегациите на двете земји.
„Двете страни се согласуваат дека нашата иницијатива е добра идеја, која треба да се реализира. „Двете страни се подготвени да работат и да соработуваат со агенцијата за да се договорат за реализација на оваа идеја“, изјави Гроси за новинарите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Масовниот убиец од Тексас нападот го најавил…

Напаѓачот од Тексас кој усмрти 19 деца…

Македонија добива нов амбасадор на САД –…

Македонија добива нова амбасадорка на САД, која…

Бразилски експерт: Мултиполарен свет ќе има откако…

Ќе може да се изгради мултиполарен свет…

Бајден: Барам од нацијата да се моли…

Американскиот претседател Џозеф Бајден ѝ се обрати…

Рејтингот на Бајден повторно падна

Рејтингот на Бајден повторно падна, сега на…