Објавено на:

Забавата ја уништи: 42% од Финците веќе не ја сакаат Марин

t

Околу 42 отсто од граѓаните на Финска го промениле својот став кон својата премиерка Сана Марин во негативен поради клиповите и видеата од приватна забава на која присуствуваше и Марин.

Во исто време, мнозинството од испитаниците (46%) велат дека нивната идеја за премиерата не е променета.

Околу 10% споделуваат дека сликата на Марин во нивните очи е подобрена.

Речиси 3% од испитаниците не можат да го формулираат својот став кон она што се случува.

Истражувањето е спроведено на 24-26 август меѓу 1043 Финци.

Во вторникот Сана Марин се извини за видеата од приватна забава организирана во нејзината официјална резиденција минатиот јули.

Противниците на премиерката го дефинираа однесувањето на Марин како неприфатливо и коментираа дека нејзиниот круг на пријатели покажува „недостаток на здрав разум“, а фактот што е дозволено да се истакнуваат видеата и клиповите може да ја изложи партијата на меѓународна критика или дури и изнуда.

Наскоро во мрежата се појавија клипови со учество на Марин. Во нив, Марин е на забавата со неколку фински јавни личности, меѓу кои и заменикот Илмари Нурминен и лидерот Тини Викстро. На протечената снимка може да се види како Марин среќно танцува со некои пријатели, а во позадина се гледа хор кој вреска за кокаин. Последователниот тест за дрога на премиерката беше негативен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Финската премиерка: Европа не е доволно силна…

Финската премиерка, Сана Марин, денеска во Сиднеј…

Што е сигурно, сигурно е: Финска ќе…

Финската влада денеска предложи да се изгради…

Надлежните одлучија: Финската премиерка нема да има…

Специјалното финско тело надлежно за правни работи…

Руски пратеник: НАТО си зема за право…

НАТО смета дека има право да зборува…

Столтенберг ќе ја потсетува Турција за членството…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг најави…