Објавено на:

Завршија преговорите за безбедносните гаранции меѓу Русија и САД, осумчасовната средба не доведе до компромис

t

Во Женева завршија руско-американските преговори за безбедносните гаранции. Преговорите траеја речиси осум часа.
Средбата започна околу 9 часот и се одржа зад затворени врати во просториите на Постојаната мисија на САД во Канцеларијата на ОН во Женева. Паузите беа само за краток ручек.
Над 50 новинари го чекаа крајот на преговорите пред зградата, но со текот на времето на своите позиции останаа само претставниците на руските медиуми. Вработените во швајцарското сојузно министерство за надворешни работи во неколку наврати нудеа топло кафе и чај за замрзнатите дописници.
Подоцна се вратија и останатите новинари бидејќи според прелиминарниот план средбата требаше да заврши околу 17 часот.

Руската делегација на разговорите ја предводат заменик министерот за надворешни работи Сергеј Рјабков и заменик министерот за одбрана Александар Фомин. На чело на Американката е заменик-државниот секретар Венди Шерман.
Во неделата се одржа прелиминарен состанок во формат на работна вечера. По средбата, Рјабков рече дека разговорот бил тежок, но деловен и нагласил дека Москва е подготвена да ја слушне позицијата на САД, но дека конструктивен дијалог е можен само во контекст на разгледување на одлуките на самитот во Будимпешта за иднината на Украина и Грузија во НАТО.
Повод за разговорите беше нацрт-договорот за безбедносните гаранции што Москва го испрати до Вашингтон и неговите сојузници во декември. Документот, меѓу другото, вклучува одредби за меѓусебно нераспоредување на ракети со среден и краток дострел на взаемен дострел, одбивање за натамошно проширување на НАТО на сметка на поранешните советски републики и намалување на бројот на воени вежби.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Британците откриваат: Елиминација на државниот врв, заземање…

Британскиот истражувачки центар за одбрана и безбедност…

Едвард Сноуден доби руско државјанство!

Поранешниот припадник на американските специјални служби Едвард…

Ова е поинаква Русија, Србија треба да…

Амбасадорот на САД во Србија, Кристофер Хил,…

Финската премиерка: Европа не е доволно силна…

Финската премиерка, Сана Марин, денеска во Сиднеј…

Се урна борбен авион во Русија!

Борбен авион МиГ-31 се урна во Приморскиот…