Заев ја вулгapизираше политиката во Македонија со воaјерската кампања и ниски страсти

t

Коментирајќи ја пресудата за несреќата која ја предизвика затвореникот Горан Милевски Кичеец осуден во случајот „Рекет“ на автопатот Охрид – Скопје, уредникот на Инфомакс, Александар Митовски ја постави дилемата дали можеби осуденикот имал снимени разговори за судијата или обвинителот со огле на смешната пресуда која ја доби тој.

Инаку Кичеец за несреќата во која уби човек доби 6 месеци затвор и парична казна од три илјади евра.

Процената на обвинителот Арсим Адеми дека Зоран Милевски Кичеец усмртил човек во сообраќајка од небрежност, го спаси од долги години затвор. Наместо над 4 години затвор за тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот, со процената од Основното јавно обвинителство Гостивар дека сообраќајката со жртва е сторена од небрежност, казната според Кривичниот закон е парична или затвор до една година.

Во однос на снимените разговори за кој е сосема сигурно дека Кичеец ги поседува, Митовски истакна дека ваквиот начин на делување во политиката го наметна Заев со бомбите во 2015-та година и кампањата „Вистината за Македонија“, кампања во која не понуди никакви решенија за проблемите на граѓаните туку ниски страсти.

-Овој начин на делување во политиката го наметна Заев, односно ја вулгаризираше во перидот 2015- 2016-та година со оние воајерски политички кампањи со снимки во кои се објавуваа приватни разговори на политичари од спротивниот табор, на тој начин се обидуваа не преку проекти и кампања туку со ниски страсти се обидуваа да ја свртат волјата на граѓаните во нивна корист и тоа остана да биде пракса во водење на политиката во државата, истакна тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Зечевиќ ќе е еден од клучните…

Миле Зечевиќ ќе биде шеф на централниот…

Седница на Централниот одбор на СДСМ, Митрески…

Се цртаат политичките контури – предлогот Јован…

СДСМ ЌЕ ИМА СВОЈ ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ КАНДИДАТ Ковачевски…

Ковачевски изјави дека на вечерашната седница на…

Каевски: Неучество во техничка Влада на ВМРО-ДПМНЕ,…

Евентуално неучество на ВМРО-ДПМНЕ во техничката Влада…

СДСМ: Џафери е добро решение за технички…

Сметаме дека Талат Џафери е соодветно и…