Објавено на:

Започна БАЛТОПС, голема воена вежба на НАТО во Балтичкото Море

t

Во Балтичкото Море почнаа големите заеднички вежби БАЛТОПС (Балтички операции) на членките на НАТО, кои ќе траат две недели, од 3 до 17 јуни, а на нив ќе учествуваат околу 6.000 војници од 20 земји.


Американската морнарица истакна дека вежбите се одвиваат под раководство на командантот на Шестата флота на американската морнарица.
Нивната цел е да ја зголемат интероперабилноста и координацијата на сојузничките сили, а планот е да се вежбаат сите аспекти од борбените операции на море, пренесува Танјуг.
Покрај 6.000 војници, ќе учествуваат и 50 бродови и околу 45 авиони и хеликоптери.
BALTOPS е најголемата мултинационална вежба во Балтичкото Море, која започна во 1972 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Евакуирани 1.300 жители на Ниш, се уништува…

Началникот на Одделението за вонредни состојби на…

Лавров: Русија не сака да ги напаѓа…

„Русија не сака да ги напаѓа земјите…

Столтенберг: НАТО работи на испраќање повеќе ПВО…

НАТО работи на можноста за испраќање повеќе…

Командантот на НАТО за Европа: Треба да…

Врховниот командант на НАТО за Европа, генерал…

(Видео) Пендаровски за Ковачки: Колку вреди зборот…

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски вечерва во…