Започна производството на новиот BMW X2 и електричниот iX2

t

Новиот BMW X2 и неговиот електричен брат iX2 беа претставени минатиот месец, а сега започнаа сериско производство во фабриката во Регенсбург во Германија, каде што се произведуваат и механички поврзаните модели X1 и iX1.

Првиот пример е iX2 во Fire Red Metallic боја, со пакетот M Sport и 19-инчни алуминиумски тркала.

За разлика од BMW X1, кој е достапен и како plug-in хибрид, X2 се нуди само со бензински, дизел и електрични погонски единици. Моделот со нула емисии засега може да биде достапен исклучиво како iX2 xDrive30, но поевтиниот eDrive20 со еден мотор со погон на предните тркала ќе пристигне следното лето заедно со друга дизел варијанта.

BMW произведува 1.000 возила секој ден во фабриката во Регенсбург каде што се гради и серијата 1. Почетокот на производството на новиот X2 се совпаѓа со новата ноќна смена во фабриката, бидејќи баварската марка очекува нејзиниот нов Sports Activity Coupe да биде комерцијален хит.

Во иднина фабриката ќе работи во три смени. До крајот на годината, BMW има намера да потроши над 350 милиони евра во фабриката лоцирана во источна Баварија за да отвори постојани работни места за околу 500 нови вработени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Започна производството на новиот BMW X2 и…

Новиот BMW X2 и неговиот електричен брат…

Малолетници украле БМВ во Тетово

МВР соопшти дека ноќеска околу 03.10 часот…

Камион се заби во „БМВ“ на Илинденска…

Доцна попладнево околу 16 часот и 55…

Во “БМВ” со бугарски таблички се пренесувале…

На регионален пат Демир Капија-Неготино, во близина…