Објавено на:

Започнува cyдењето на Ѓоковиќ, наскоро ќе се знае дали ќе биде дeпортиран

t

Новак Ѓоковиќ и министерот за имиграција Алекс Хок ќе се соочат во Сојузниот суд преку нивните адвокати. Судењето ќе одлучи дали српскиот тенисер ќе биде депортиран од Австралија.
Судењето ќе се одржи пред совет од судии составен од Џејмс Алсоп, Ентони Бесанко и Дејвид О’Калаган.
Ова ќе биде второ судење на Новак во Австралија, откако претходно се бореше за укинување на одлуката за одземање на визата од страна на МВР.
Нему му се суди откако министерот донел одлука да ја искористи својата „божја сила“ и да му ја укине визата на Новак, а како главна причина изјавил дека престојот на српскиот тенисер во Австралија предизвикува страв од процут на антивакцинација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сведочење на Пендиков: Го тепале зошто се…

Со сослушување на оштетениот Христијан Пендиков, секретар…

Австралија им се извини на жртвите од…

Скандалот со талидомид е „едно од најтемните…

Ѓоковиќ против Синер за најголемата награда во…

Новак Ѓоковиќ и Јаник Синер вечерва ќе…

Министерот за правда во Франција обвинет за…

Во Франција денеска почна судењето без преседан…

Доналд Трамп денеска во Њујорк сведочеше под…

Во судот немало камери, но новинарите известуваат…