Захарова: Бугарија долго време е на патот на рехабилитација на нацизмот

t

„Денеска властите во Софија преминаа на практично спроведување на одамна срамните планови за демонтирање на Споменикот на советската армија“, се вели во ставот на портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

„Величествениот скулпторски состав, поставен како знак на победата над нацизмот, одамна стана заложник на локалните политички игри и личните амбиции на поединечни претставници на владејачката елита. „Со лесната рака на фашистичките евроатлантисти, споменикот буквално е испратен во буништето на историјата“, додава Захарова.

„Варварските постапки на бугарската страна немаат никакво оправдување и нема прошка. Тие изгледаат особено цинични во контекст на галопирачкиот раст на неонацистичките чувства во самата Европа, влошената ситуација со човековите права и монструозното фалсификување на историјата.

Бугарија, без да забележи, долго време е на патот на рехабилитација на нацизмот. Екстремно десничарските организации кои отворено промовираат расна омраза и нетолеранција излегуваат од контрола. И покрај забраните, во Софија се одржуваат поворки во чест на нацистичкиот соработник бугарскиот генерал Х. Луков. На државно ниво се промовира агресивна русофобија, која во суштина не се разликува од расизмот. Вреди да се одбележи дека, на оваа позадина, нашите упорни предлози за консултации во врска со идната судбина на споменикот, предвидени во член 14 од билатералниот Договор за пријателство и соработка, без никаква срамежливост беа игнорирани од бугарската страна“, коментира портпаролката на руското МНР.

„Сметаме дека уништувањето на споменикот на нашето заедничко минато е уште еден непријателски чекор на официјална Софија, што ја влошува и онака заглавената ситуација во билатералните односи. Бугарија повторно, како што се случи повеќе од еднаш, ја избира погрешната страна на историјата. Таа самата ќе мора целосно да ги плати последиците од оваа срамна одлука“, вели Захарова.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Поради вежбите на НАТО во Финска,…

Маневрите на НАТО во близина на границите…

Поради корупција уапсен е рускиот заменик министер…

Русија уапси министер поради примање мито.  Рускиот…

(Фото+видео) Мицкоски на средба со бугарски мафијаш:…

QUO VADIS Мицкоски? (Или „Каде одиш Мицкоски“…

Лавров се заканува? Западот е на работ…

Западот е на работ на директен воен…

Русија и Кина потпишаа Меморандум за соработка…

Врховниот командант на руската морнарица, адмирал Александар…