Објавено на:

Захарова: Варшава го гледа западниот дел на Украина како дел од Полска

t

Официјална Варшава го гледа западниот дел на Украина како дел од Полска, изјави официјалниот претставник на Министерството за надворешни работи на Русија Марија Захарова.
Како што рече таа, тоа е една од причините зошто на Киев не му се дава можност да стане членка на НАТО, бидејќи во тој случај целата Алијанса би морала да ги признае границите на Украина.


„Тие не го прават тоа бидејќи голем број земји, вклучително и Полска, имаат свој став за тоа како треба да изгледаат границите на Украина. „Западниот дел на Украина во последно време го гледа политичкиот естаблишмент во Полска како дел од нивната држава и таа територија, според нивното мислење, секако не треба да и припаѓа на Украина“, рече Захарова.
Таа рече и дека Западот потпишува договори со Киев кои немаат правна тежина со цел да ја отстрани одговорноста за иднината на Украина.
„Тие договори содржат емотивна компонента со цел да се мотивираат украинските граѓани да се обединат и да го спроведат законот за мобилизација до најдобар можен степен. Поентата е да се соберат луѓе и да се пратат на мелница за месо“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нова провокативна изјава на Медведев: Русија да…

Русија треба да направи се за да…

Сијарто: Ако не ја запреме војната стотици…

Стратегијата на Европската унија и НАТО не…

Кина до НАТО: Добро размислете што правите…

Кина го советува НАТО да размисли за…

НАТО се обврза да обезбеди воена помош…

НАТО официјално се обврза да обезбеди воена…

Гаши се сретна со претседателот на украинската…

На маргините на Парламентарниот самит во Вашингтон,…