Објавено на:

Захарова: САД да не глумат непристрасен судија, знаеме што правите со децении

t

Захарова и порача на Америка: Не глумете непристрасен судија, знаеме што правите со децении

Вашингтон злонамерно ја дестабилизира ситуацијата на полето на меѓународната безбедност и стратешката стабилност, изјави портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова.

„Извештајот на американскиот Стејт департмент за усогласеноста со меѓународните договори во областа на контролата на оружјето е уште еден неуспешен обид на Вашингтон да се претстави како „непристрасен судија“ кој има право неразумно да го оценува спроведувањето на меѓународните договори на другите земји“, рече Захарова.

Според неа, тешко дека постои објективен набљудувач кој ќе биде подготвен сериозно и без скептицизам да го сфати ваквиот извештај на земја која уништи низа важни меѓународни договори во изминатите децении, бидејќи „тие веќе не и одговараат национални интереси“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Во Македонија не може да има…

Новинарката Мирка Велиновска во денешното гостување во…

Мировни активисти упаднаа во американскиот сенат: Ако…

Мировни активисти го прекинаа американскиот државен секретар…

Американците вратија за нападот на нивната база:…

Американската армија изврши повеќе воздушни напади во…

Извршниот директор на ТикТок на сослушување пред…

Членовите на американскиот Конгрес на седница го…

Очајнички се потезите на Додик за прекин…

Американската амбасада во Сараево денеска оцени дека…