Објавено на:

Захарова: САД да не глумат непристрасен судија, знаеме што правите со децении

t

Захарова и порача на Америка: Не глумете непристрасен судија, знаеме што правите со децении

Вашингтон злонамерно ја дестабилизира ситуацијата на полето на меѓународната безбедност и стратешката стабилност, изјави портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова.

„Извештајот на американскиот Стејт департмент за усогласеноста со меѓународните договори во областа на контролата на оружјето е уште еден неуспешен обид на Вашингтон да се претстави како „непристрасен судија“ кој има право неразумно да го оценува спроведувањето на меѓународните договори на другите земји“, рече Захарова.

Според неа, тешко дека постои објективен набљудувач кој ќе биде подготвен сериозно и без скептицизам да го сфати ваквиот извештај на земја која уништи низа важни меѓународни договори во изминатите децении, бидејќи „тие веќе не и одговараат национални интереси“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Русија се бори против децениска „хегемонистичка…

Русија се бори против децениска „хегемонистичка и…

Камала Харис најави нова помош за Украина…

Потпретседателката на САД, Камала Харис денеска најави…

Бајден ја продолжи уредбата за вонредна состојба…

Во изјавата објавена на веб-страницата на Белата…

Постојаната претставничка на САД во НАТО ѝ…

Самитот на НАТО во јули во Вашингтон,…

Вучиќ: Ќе ѝ одговорам на Америка!

Српскиот претседател Александар Вучиќ во понеделникот вечерта…