Објавено на:

Захарова: САД замижуваат пред украинскиот теpоpизам

t

Вашингтон е де факто одговорен за нападите на Киев врз цивили, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи.

САД го создадоа „режимот“ на украинскиот претседател Владимир Зеленски, што значи дека е природно Вашингтон да ја игнорира употребата на терористички тактики од Киев во конфликтот со Москва, тврди портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова во интервју за РТ.

Вашингтон го осудува тероризмот извршен од палестинското милитантно движење Хамас, но ги одобрува акциите на Киев, рече Захарова, коментирајќи ја неодамнешната статија на американскиот претседател Џо Бајден објавена во Вашингтон пост.

Портпаролката рече дека тоа е пример за американските двојни стандарди, што таа го нарече „клучен проблем“ на администрацијата на Бајден.

„Администрацијата на Бајден беше таа што го создаде режимот на Зеленски. Згора на тоа, го хранеше со пари, оружје и, што беше најстрашно, чувството на неказнивост“, тврди Захарова.

Спротивно на тврдењата на Вашингтон, Украина ги инвестира парите и оружјето не во одбрана на демократијата, туку за да ги нападне неборците, вклучително и преку акти на тероризам, тврди таа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…

Зеленска: Ве молам не ја запирајте помошта

Украинската прва дама, Олена Зеленска во интервју…