Објавено на:

Захарова удpи по Американците: Лaжевте и уште лaжете, светот знае како нaпаѓате невини земји

t

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, го повика американскиот политички естаблишмент да не „зема уште еден грев при срце“. Според неа, американските политичари секогаш користеле лаги за да создадат причини за напади врз цивили ширум светот.
„Американските политичари лажеа, лажaт и ќе лажат, создавајќи изговори за напади врз цивили ширум светот. Сите го знаат тоа. Би го замолила американскиот политички естаблишмент да не прави уште еден грев, но не сум сигурна дека можат да си дозволат“, напиша Захарова на својот телеграмски канал.

Захарова како пример ја оцени изјавата на советникот на претседателот за национална безбедност Џејк Саливан. Тој призна дека САД немаат информации за рускиот напад врз Украина, додавајќи дека нападот можеби нема да се случи.
„Светот веќе знае кој лаже цело време“, истакна Захарова.

Таа советуваше да се погледне обраќањето на американскиот државен секретар Колин Пауел до Советот за безбедност на ОН на 5 февруари 2003 година. Пауел потоа мавташе со епрувета, наводно со оружје за масовно уништување, и ја оправда инвазијата на Ирак што наскоро следеше. САД создадоа „докази“ за вината на невините луѓе. Пауел постојано призна дека лаже.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Страшно: Воз со етанол излета од…

Товарен воз кој превезувал етанол излета од…

Украинците признаваат: Руските сили постугнаа одреден напредок…

Руските сили постигнаа одреден напредок во Бахмут…

Украина го брани целиот демократски свет, да…

Во Украина на удар се демократијата и…

Путин задоволен: Невработеноста во Русија е на…

Невработеноста во Русија е на рекордно ниско…

Пронајден мртов еден од најозлогласените руски команданти…

Еден од најозлогласените команданти на рускиот претседател…