Објавено на:

За влакно избегната катастрофа: Два воза се судрија во Софија, за среќа нема загинати!

t

Два воза директно се судриле во Софија пренесува bTV. Денеска околу 17 часот (по бугарско време) се судрија патнички воз и локомотива, пренесува телевизијата.

На местото на настанот веднаш пристигнале 6 возила на брза помош. Во железничката несреќа повредени се вкупно 12 лица.

Четворица мажи и четири жени кои имаат полесни повреди. Утврдено е дека не им е потребна хоспитализација. Некои од жртвите имаат повреди на ‘рбетниот мозок и нозете.

Според информациите на министерот за транспорт Георги Гвоздеиков, на машиновозачот на локомотивата му се слошило и не успеал да застане навреме, при што удрил во последниот вагон на патничкиот воз за Пловдив.

„Од податоците со кои располагаме во моментот, на машиновозачот му се слошило и не можел да ја запре маневарска машина на безбедно растојание од возот, кој требало да тргне за Пловдив“, изјави министерот за транспорт.

Според Георги Гвоздеиков, инцидентот бил полесен, а повредените се од маневарска бригада. Никој не е повреден од патничкиот воз, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарија, Словачка и Латвија со најмала куповна…

Во 2023 година, реалната индивидуална потрошувачка (AIC)…

Бугарските студенти заработуваат и по 1.500 лева…

Во просек, студентите заработуваат 1.500 лева месечно…

Реприза: По два обиди повторно не е…

50-то Национално собрание на Бугарија не избра…

Борисов: Моментално не е можно формирање на…

До денес не е можно формирање влада…

Скандал во Црна Гора: Спајиќ задоцни на…

Откажана е средбата меѓу премиерот на Црна…