Објавено на:

За Русија Макрон е непожелен на самитот на БРИКС во Африка

t

Лидерите на државите кои водат непријателска политика кон Русија не се на место на самитот на БРИКС, изјави заменик министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Рјабков, коментирајќи ја желбата на францускиот претседател Емануел Макрон да дојде во Јужна Африка на состанок на шефовите на државите.


„Јасно е дека лидерите на државите кои водат таква непријателска и неприфатлива политика за нас, тврдејќи толку категорично и со убедување дека Русија треба да биде меѓународно изолирана, ја делат линијата на целосно НАТО за нанесување на штета кон нас – таков лидер е несоодветен како гостин на БРИКС“, им рече тој на новинарите.
Рјабков потсети дека конечната одлука е на домаќинот, но „не помалку важно е да му претходат консултации на сите учесници“.

„И ние не го криеме нашиот пристап“, изјавија за тоа јужноафриканските колеги. Се надеваме дека нашата гледна точка ќе биде целосно прифатена“, додаде заменик министерот.

БРИКС ги вклучува Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка. Неколку други земји имаат намера да се приклучат на економскиот блок, вклучувајќи ги Аргентина, Иран и, според кинеското Министерство за надворешни работи, Индонезија, Турција, Саудиска Арабија и Египет.
Рјабков истакна дека сега се разговара за критериумите за проширување на организацијата, а кандидатите за пристапување во здружението „нужно мора да се придржуваат до политиката што ја исклучува употребата на еднострани санкции против кој било од сегашните учесници“. Според него, Франција „во никој случај не одговара на ова“.


Во јуни медиумите јавија за желбата на Емануел Макрон да присуствува на самитот на БРИКС, кој во август ќе се одржи во Јужна Африка. Според Opinion, тој телефонски разговарал за можноста за негово учество при телефонски разговори со претседателот на Републиката, Кирил Рамафоза.
Јужна Африка го презеде претседавањето со БРИКС од Кина претходно оваа година. Ќе трае до крајот на 2023 година, а потоа ќе биде префрлен во следната состојба.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…