Зголемена готовност на германските сили за брза реакција на НАТО

t

Министерството за одбрана на Германија соопшти дека земјата ќе ги стави своите војници во силите за брза реакција на НАТО во зголемена готовност, овозможувајќи им побрзо да се распоредат за да ги заштитат источноевропските сојузници во случај на ескалација на тензиите со Русија.

Од Министерството соопштија дека одлуката, донесена во тесна соработка со сојузниците на НАТО, е реакција на однесувањето на Русија и има за цел да го намали времето потребно за подготовка за распоредување во случај на активирање на силите за одговор на НАТО (НРФ).


Зголемената подготвеност за распоредување му овозможува на НАТО, во случај на натамошна ескалација од страна на Русија, да гарантира соодветно уверување особено на нашите источноевропски сојузници со цел да се заштити сојузничката територија – се вели во соопштението.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Копаат ровови за гробници, полицијата секој ден…

Масовните гробници кои во последните неколку дена…

Кулеба се пофали: Пристигнува ново тешко оружје…

Украинскиот министер за надворешни работи, Дмитриј Кулеба…

(Видео) Русите направија “пепел”: Штаб на украинската…

Главниот штаб на украинската армија во Дњепропетровск…

Османи кон Кулеба: Македонците како никој друг…

Русија не само што ја мрази соседната…

Убиени 250 “нацисти”, уништени тенкови и ракетни…

93-ти ден од специјалната операција на Руската…