Зеленски бара ЕУ да ги стопре визите за руските туристи, а својата вила во Тоскана ја издал на Руси за 50.000 евра месечно

t

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, наводно, ја изнајмил својата луксузна вила во Тоскана на Руси на еден месец, пишува италијанскиот весник „Ил Тирено“. Од друга страна, Зеленски во повеќе наврати јавно и остро ги повикуваше лидерите на ЕУ да престанат да им даваат визи на руските туристи.

Руски брачен пар со адреса во Лондон изнајмил вила за август, плаќајќи ја кралската сума од 50.000 евра. Вилата, лоцирана во крајбрежниот град Форте деи Марми, ја купил Зеленски за четири милиони евра додека тој сè уште бил актер. Фотографиите објавени од парот на социјалните мрежи потврдија дека тие престојувале на имотот на Зеленски – пишува „Ил Тирено“.

„Кориере дела сера“, друг италијански весник, контактирал со агентот за недвижности кој управувал со имотот, при што тој изјавил дека „станарите не биле Руси, но не може да каже повеќе бидејќи приватноста го спречувала.“ Сепак, весникот вели дека станарите најверојатно биле со руско потекло, „но дека имаат долгогодишен престој, а можеби и англиско државјанство“.

Од почетокот на војната во Украина, Зеленски ја повикува ЕУ да одбие да дава визи за руските посетители.

Рускиот народ треба да живее во свој свет додека не ја сменат својата филозофија – изјави Зеленски за „Вашингтон пост“ претходно овој месец.

Уште во март, Зеленски конкретно ја повика италијанската влада да го „блокира целиот [руски] недвижен имот, сметки и јахти, од Шехерезада до најмалите“, мислејќи на суперјахта долга 140 метри, која наводно му припаѓа на руски тајкун.

Сите летови меѓу ЕУ и Русија се суспендирани, а Унијата, во средата го суспендираше билатералниот договор за визно олеснување со Русија. Суспензијата го намалува бројот на нови визи за ЕУ ​​достапни за Русите без целосно да се елиминира патувањето.

Покрај тосканската вила на Зеленски, украинскиот претседател и неговиот потесен круг наводно поседуваат големо портфолио на офшор недвижен имот и средства, вклучително и неколку скапи резиденции во Лондон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Само на Арачиново не: Ќе се исклучува…

ЕВН објави дека веќе се испраќаат известувања,…

Германската амбасадорка: Напредокот на Македонија кон ЕУ…

Напредокот на Македонија на патот кон Европската…

На Западот ќе му требаат до 15…

Ќе бидат потребни 10 до 15 години…

Димитров: ЕУ не направи ништо опипливо за…

Поранешниот вицепремиер и министер за надворешни работи…

Мехмедовиќ: Состојбата со Ковид-19 е стабилна, бројот…

Состојбата со Ковид-19 е стабилна, бројката е…