Зеленски во ТВ обраќање апелираше до граѓаните да не паничат

t

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски денеска ги повика граѓаните на смиреност во однос на заканата од можен напад од Русија.

Тој рече дека се работи на организирање средба на која ќе се сретне со лидерите на Руската Федерација, Франција и Германија, пренесува Ројтерс.


Во телевизиско обраќање до украинската јавност, Зеленски рече дека овонеделното повлекување на дипломатскиот персонал од западните амбасади во Киев не е сигнал дека воената ескалација со Русија е неизбежна.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Убиени 210 нацисти, деминиран Мариупол: Брифинг на…

90-ти ден од руската специјална операција во…

Британското разузнавање открива: Кој град е следен…

Врз основа на анализата на дејствувањето на…

Русија предупредува: Киев подготвува провокација со жито,…

Русија: Киев подготвува провокации во силоси со…

Шамар од Холандија за Украина: Далеку сте…

Малку е веројатно дека Украина ќе добие…

(Фото) Падна уште еден град во Доњецк:…

Руските сили ја презедоа контролата врз градот…