Зеленски му пријде на Орбан очи во очи, еве што му кажа

t

Претседателот на Украина Володимир Зеленски и премиерот на Унгарија Виктор Орбан денеска зборуваа на инаугурацијата на аргентинскиот претседател Хавиер Миле во Буенос Аирес.

Претседателот на Украина му пришол на Виктор Орбан и откако го поздравил му рекол дека би сакал приватно да разговара за „важни работи“.

Од самиот почеток на специјалната воена операција, Виктор Орбан се спротивстави на испораката на оружје во Украина и воведувањето антируски санкции.

Информациите за овој разговор сѐ уште не се познати.

Извор

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски му пријде на Орбан очи во…

Претседателот на Украина Володимир Зеленски и премиерот…

Зеленски ќе се сретне со Бајден

Двајцата лидери ќе разговараат за заеднички воени…

Зеленски почна да ја сузбива корупцијата за…

Украинскиот претседател Владимир Зеленски го одобри новиот…

Илон Маск го прозва Бајден поради американски…

Тоа е „сериозен проблем“ доколку Гонзало Лира…

Зеленски се обидува директно да ја контролира…

Украинскиот претседател се плаши од популарноста на…