Објавено на:

Зеленски со апел до Западот: Дајте им оружје на нашите војници

t

Украинскиот претседател Владимир Зеленски го повика Западот да ги забрза ветените испораки на оружје за вооружените сили на Украина, пишува Тагесшау. ” „Политичките одлуки мора да бидат следени од вистинска логистика – всушност да им се даде оружје на нашите војници“, рече тој. Зеленски истакна недоволна координација на соработката со партнерите.

На почетокот на мај, весникот Гардијан напиша дека доцнењето о на милијардите воена помош за Украина, неодамна одобрена во Вашингтон, скапо го чинеше Киев. Тоа ѝ овозможи на Русија да ја искористи стратешката иницијатива по неуспехот на контраофанзивата на Киев минатото лето.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Скопјанец со оружје ограбил банка: Се бара…

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за…

Акција на косовската полиција во Зубин Поток…

Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ…

(Видео) Претседателката ќе чека новата влада да…

Сиљановска ќе почека да се формира новата…

Борел: ЕУ нема докази дека Кина и…

Европската унија нема докази за испораките на…

Полициска акција на северот на Црна Гора:…

Во тековната полициска акција на северот на…