Објавено на:

Зеленски: Украина ќе биде голем Израел

t

Претседателот Володимир Зеленски предупреди дека Украина ќе бара инспирација од Израел во врска со неговите идни безбедносни аранжмани, тврдејќи дека „апсолутно либерален“ Киев сега е „невозможен“ по нападот на Москва кон крајот на февруари.

Говорејќи со новинарите во вторникот, претседателот рече дека безбедноста ќе биде „проблемот број еден“ за Украинците во следната деценија, дури и отиде дотаму што предвидува трајно вооружено присуство на улиците.

„Украина дефинитивно нема да биде онаква каква што сакавме да биде од самиот почеток. Невозможно е. Апсолутно либерално, европско – нема да биде така“, рече тој. „Ќе станеме „голем Израел“ со свое лице. Нема да бидеме изненадени ако имаме претставници на вооружените сили или Националната гарда во кина, супермаркети и луѓе со оружје“.

Украинскиот амбасадор во Израел, Евген Корнијчук даде изјава за Хаарец по коментарите на Зеленски, рече дека „што и да се случи следно, [работите] во Украина ќе бидат слични на безбедносната ситуација во Израел“, додавајќи дека „ќе видите повеќе вооружени луѓе во улиците, дури и кога работите стануваат помирни отколку што се сега“.

„Израелците живееја опкружени со непријатели во текот на целата своја историја и Украина ќе го прави истото“, продолжи тој.

И покрај кратката расправија меѓу Зеленски и израелските пратеници минатиот месец, откако претседателот ја спореди ситуацијата во Украина со Холокаустот, премиерот Нафтали Бенет даде неколку понуди да посредува во преговорите меѓу Киев и Москва, велејќи дека се чувствува должен да помогне да се стави крај на борбите. Турција одигра слична улога, водејќи повеќе разговори на високо ниво на нејзина територија во последниве недели.

Зеленски беше отворено критички настроен кон Тел Авив во коментарите на Кнесетот во март, обвинувајќи ја владата за „апатија“ и „посредување без заземање страна“, додека бараше воена поддршка за Украина. Сепак, тој подоцна ги повлече овие коментари, признавајќи дека „Израел има свои интереси“ и „стратегија за заштита на своите граѓани“.

„Премиерот на Израел, г-дин Бенет, се обидува да најде начин за водење разговори и ние сме благодарни за тоа“, рече тој. „Ние сме благодарни за неговите напори, така што порано или подоцна ќе започнеме да разговараме со Русија, можеби во Ерусалим.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Видео: ЗОШТО ВИ ПРЕЧИ ПРИСУСТВОТО НА БУЈАР…

Рускиот амбасадор во ОН, Василиј Небензи упати…

Во Србија изработен просторен план за гасна…

Во Србија е изработен и ставен на…

Грчки овци изеле околу 100 килограми медицински…

Стадо овци изеле речиси 100 килограми канабис…

Азербејџан и се извини на Русија за…

Претседателот на Азербејџан Илхам Алиев му се…