Објавено на:

Зимска бајка: Македонија под дебела снежна покривка

t

Прекрасното Крушево вечерва со снежна покривка од над 30 сантиметри! Обилните врнежи од снег продолжуваат, па така и снежната покривка ќе се зголемува, објваи синоќа метеопрогнозерот Славчо Попоски.

Под „дебела“ снежна покривка се и Маврово и Берово, за што Попоски објави и видеа.

Во текот на оваа ноќ и утре (сабота) снежниот бран ќе се прошири во најголем дел од Македонија. Во градовите понекаде ќе се формира снежна покривка од 10 до 20 сантиметри (може и повеќе), а на планините и на Скијаччките центри понекаде и над 50 сантиметри! Сето ова ќе биде проследено со засилен ветер од северен правец (повремено и локално со брзина од над 60 км/час) – Поради ниските температури понекаде ќе има појава на голомразица, па токму поради ова на возачите им препорачуваме крајно внимателно да управуваат со своите возила, вели Попоски во последната прогноза за времето.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) ПРОЛЕТЕН СНЕГ ВО ДЕЛЧЕВО!

на граничниот премин Делчево врне снег, а…

Трупа снег на Копаоник

На Копаоник се измерени три сантиметри снег,…

(Видео) СТРАШНО НЕВРЕМЕ во Словенија и Србија…

Невреме денеска имаше и во Словенија. Регистрирани…

Македонките се мажат најмлади во регионот, на…

Жените во Македонија најмлади стапуваат во брак…

Ништо од пролетта: Очекувајте снег на повисоките…

Од УХМР јавуваат дека времето денеска ќе…