Објавено на:

(Видео) Зошто САД нареди три нападни групи да останат во Средоземното Море?

t

Секретарот за одбрана Лојд Остин и нареди на нападната група на носач на авиони на американската морнарица да остане во регионот на Средоземното Море наместо да продолжи кон Блискиот Исток, поради загриженоста за акумулацијата на илјадници руски војници во близина на границата со Украина.

Официјален претставник на одбраната во вторникот рече дека промената на распоредот на USS Harry S. Truman и петте американски воени бродови што го придружуваат, ја одразува потребата за постојано присуство во Европа. Тоа е неопходно за да се уверат сојузниците и партнерите на САД во регионот, рече функционерот, кој сакаше да остане анонимен за да разговара за деталите за воено распоредување.

САД и западните сојузници гледаа како трупањето руски војници во близина на границата порасна на врвот од околу 100.000, поттикнувајќи стравувања дека Москва се подготвува да ја нападне Украина.

Русија го анектира украинскиот полуостров Крим во 2014 година и набргу потоа ја фрли својата поддршка зад сепаратистичкиот бунт на истокот на земјата. Во текот на повеќе од седум години, борбите убиле над 14.000 луѓе и го опустошиле индустриското срце на Украина, познато како Донбас.

Русија негираше каква било намера да започне нова инвазија и наместо тоа ја обвини Украина дека планира да употреби сила за да ја врати контролата врз териториите што ги држат бунтовниците поддржани од Москва. Украина го отфрли тоа тврдење.

Ударната група Труман вклучува пет американски бродови – крстосувачот USS San Jacinto и разорувачите со наведувани ракети USS Cole, USS Bainbridge, USS Gravely и USS Jason Dunham. Со нив е и фрегатата на Кралската норвешка морнарица HNoMS Fridtjof Nansen.

Бродот Труман го напушти родниот пристаниште Норфолк, Вирџинија, на 1 декември и влезе во Средоземното Море на 14 декември. Беше планирано да продолжи во регионот на Заливот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Протераниот украински политичар Медведчук: Денес не постои…

Украинскиот политичар Виктор Медведчук ја нагласи важноста…

Не се доволни тенковите: Зеленски сега бара…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги поздрави одлуките…

Кој “ќари” од војната? Лани била најуспешна…

Продажбата на американско оружје во странство се…

Германската МНР: Ние водиме војна против Русија

Шефот на германската дипломатија Аналена Бербок изјави…

Русија: Доказ дека Западот планирал војна со…

По денешната одлука на Германија да испрати…