Зaocтрени правилата за влез во Швајцарија

t

Сите патувања во Швајцарија подлежат на правилото 3G (потврда за вакцинација, потврда за прележан вирус или негативен ковид тест), со услов патниците кои имале коронавирус или биле вакцинирани да не прават тест.

Останатите патници мора да направат PCR тест, не постар од 72 часа, или брз антиген тест, не постар од 24 часа.

Покрај вакцинираните и оние кои го прележале вирусот, ослободени се и децата помлади од 16 години и итни медицински случаи.

Сè уште постои обврска за сите патници кои влегуваат во Швајцарија да го пополнат формуларот на страницата https://swissplf.admin.ch/formular.

Лицата кои се ослободени од тестирање и пополнување на формуларот се професионалните возачи на автобуси и камиони.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Балканот трие раце: 7.000 слободни места за…

Иако професијата останува популарна во Швајцарија, во…

Студија: Карантините за време на Ковид-19 предизвикаа…

Дури и по завршувањето на карантините, забрзаното…

Европска земја увезува „забрането“ руско злато

Швајцарија користи дупки за да ги заобиколи…

Големи загуби за Фајзер откако “Ковид-лековите” ја…

Фајзер во вторникот објави поголема од очекуваната…

Избори во Швајцарија, според излезните анкети популистичката…

Швајцарската популистичка десница, антиимиграциска и анти-ЕУ, води…