Објавено на:

Изборен ден во Бугарија: Петков гласаше за “Бугарите да не се чувствуваат како граѓани од втор ред во Европа”

t

Денеска во Бугарија се одвиваат парламентарни избори, но надежите дека ќе се состави политичка влада се минимални.

Прв кој денеска се огласи дека го остварил своето избирачко право е поранешниот бугарски премиер, Кирил Петков.

-Гласав машински, не сакам моите две ќерки да одат да студираат во странство, но сакам третата ќерка да се врати во Бугарија да студира и работи. Сакам Бугарите да не се чувствуваат како луѓе од втор ред кога патуваат низ Европа.

Гласав за нормален европски живот, да имаме нормална европска влада, патишта, здравство, образование, гласав затоа што сфаќам дека нема спасител без разлика на секој од нас, вели Петков.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…

Бугарски новинар: Следува крај на војната и…

Станува јасно дека украинскиот конфликт е веќе…

Претседателот на Бугарија стави вето на испораката…

Киев требаше да добие стари оклопни транспортери…

Србија обвини маж за шпионажа во корист…

Во српскиот град Босилеград е уапсено лице…

Бугарско МВР: Немаме информации дека Љупчо Палевски…

Љупчо Палевски – Палчо осомничениот организатор и извршител…